Levandule lékařská 33 kč, Okrasné a ovocné dřeviny, travní koberce, trvalky a pokojové rostliny

ABC Zahrady.eu

Levandule lékařská 33 kč - detail produktu

katalog zboží > Léčivky a koření > Léčivé bylinky a dřeviny

obrázek 1 obrázek 2 obrázek 3

Levandule lékařská 33 kč

Cena: 33,- Kč (vč. DPH)
Dostupnost: více než týden

Popis:

Levandule lékařská latinsky Lavandula angustifolia. Levandule je velmi rozšířenou okrasnou  rostlinou. Používá se do skalek, k tvorbě různých vonných a barvitých lemů záhonů, cest a kvetoucích skupin. V teplejších oblastech se dokonce vzrůstnější typy levandulí využívají k tvorbě nízkých živých plotů. Levandule kvete od poloviny léta do časného podzimu. Kultivary levandule mají škálu květů od fialové, růžové až po bílou barvu. Také barva listů se pohybuje od modrozelených až lehce bělavých, po stříbřité nebo stříbrněšedé. Rostliny jsou pěstitelsky nenáročné a rostou i chudších půdách, nejlépe na plném slunci.

Starým Řekům a Římanům byla levandule velmi dobře známa. Zvláště Římané vkládali levanduli do pověstných koupelí, aby je provoněli. Levandule je i nyní zdrojem vonné silice, která bývá mnohostranně využíváná při výrobě parfémů, mýdel a kolínských vod. Využití v kuchyni je možné, i když opatrně a v malém množství. Listy, stonky a květy jsou přidávány do dresinků, salátů, nealkoholických nápojů, polévek, dušeného masa, vína a octa. Levandulové květy se někdy střídmě používají ve zmrzlinách, pudincích a ovocných salátech /Belsinger 1991/. Také velmi známá suchá kořenící směs Provensálské byliny obsahuje i levandulové květy.

Léčebné využití:. V současné medicíně jsou víceméně v Evropě používány léky obsahující levanduli jako mírné sedativum. Podávají se při rozrušení, poruchách spánku spojených s nervozou a při poruchách trávicího traktu /Bisset 1994/. Levandule je také využívána v aromaterapii.

Zajímavost:. Rodové jméno lavandula pochází z latinského slova lavo = myji.

Rostliny levandule prodáváme hrnkované s dobrým kořenovým balem.

Zboží Cena Kusů
Levandule lékařská 33 kč 33,- Kč
koupit