Máta peprmintová, Okrasné a ovocné dřeviny, travní koberce, trvalky a pokojové rostliny

ABC Zahrady.eu

Máta peprmintová - detail produktu

katalog zboží > Léčivky a koření > Léčivé bylinky a dřeviny

obrázek 1 obrázek 2 obrázek 3

Máta peprmintová

Cena: 36,- Kč (vč. DPH)
Dostupnost: více než týden

Popis:

Máta peprná latinsky Mentha piperina.   Máta je prastará léčivka známá už starým Egypťanům, Řekům  a Římanům. Avšak odrůda Mentha piperina - máta peprmintová - vznikla teprve na přelomu 17. a 18. století v Anglii /Mitcham/.

Máta je léčivá bylina i ochucující bylinka do jídel a nápojů. Sbírají se mladé lístečky a až rozkvétající  nať. Máta peprná obsahuje voňavé silice a mentol, který má antiseptické účinky. Máta zklidňuje nervový systém i žaludeční neurózy, zmírňuje křeče v trávicím traktu a při žlučových kolikách.  Působí protizánětlivě a používá se jako kloktadlo při zánětech krku.  Z máty peprné je chutný čaj, ale nelze doporučit jeho dlouhodobou nepřetržitou konzumaci, chce to dát občas pauzu. Tento čaj by také neměl být podáván kojencům a velmi malým dětem.

Jinak do mochita je máta takřka nenahraditelná. Čerstvé rozmačkané listy se přidávají do nápojů, rosolů, sorbetů, polévek, dušených pokrmů, omáček a octa. Lístky se také přidávají do jídel z jehněčího, telecího, hovězího a rybího masa a také se přidávají do vařené a dušené zeleniny jako hrášek, mrkev a lilek. Lístky lze také v sezoně nasušit nebo namrazit, i když tímto způsobem dojde k výraznému úbytku vonných silic.

Mátu pěstujeme bez problému na zahradě nebo v květináči, nevymrzá. Prodávané sazeničky jsou v květináčcích a zasíláme je na dobírku.

Zboží Cena Kusů
Máta peprmintová 36,- Kč
koupit