Oregano - Dobromysl, Okrasné a ovocné dřeviny, travní koberce, trvalky a pokojové rostliny

ABC Zahrady.eu

Oregano - Dobromysl - detail produktu

katalog zboží > Léčivky a koření > Léčivé bylinky a dřeviny

obrázek 1 obrázek 2 obrázek 3

Oregano - Dobromysl

Cena: 38,- Kč (vč. DPH)
Dostupnost: více než týden

Popis:

Dobromysl obecná latinsky Origanum vulgare je otužilá trvalka dorůstající do výšky 50ti cm i výše v příznivých podmínkách. Dobromysl roste dobře jak v květináči, tak i ve volné půdě. Různé formy dobromysli jsou nepostradatelnou součástí italské a středomořské kuchyně. K okořenění pořádné porce většinou stačí i menší  množství dobromysli. Listy se rozdrtí a přidají do jídla až těsně před dokončením, aby neuniklo příjemné aroma oregana.  Dobromysl se přidává především do omelet, italských jídel, k rajčatům, zeleninovým salátům a hlavně na pizzu. Také jí kořeníme masové pokrmy, hamburgery, karbanátky, vepřové, hovězí, jehněčí, telecí, kuře a jídla z mořských živočichů. Často se jím koření i polévky, sýrové pomazánky a saláty. Rovněž zelenina jako je brokolice, zelí, lilky, rajčata nebo cibule.

Léčebné využití:. Dobromysl jako léčivou bylinu používali již staří Řekové. V současnosti tuto rostlinu zná lidová medicína jako prostředek proti kašli, nepravidelné menstruaci, nervozitě a bolestem zubů. Dobromysl dezinfikuje i ústní dutinu a celkově uklidňuje organizmus a údajně vyvolává dobrou mysl, proto ten starý název Dobromysl.

Zajímavost:.  Před druhou světovou válkou byla dobromysl v USA málo známá, ačkoli místní pizzerie ji používaly, italská kuchyně byla málo vyhledávaná. Až američtí vojáci, kteří bojovali v Italii, si pizzu oblíbili a po návratu domů ji v restauracích vyhledávali a vyžadovali. Výsledkem bylo zvýšení výroby a dovozu oregána pro USA o 6 000% během následujících 20ti let /Rosengarten 1969/.

Sazenice dobromysli jsou v květináčcích s dobrým kořenovým balem.

Zboží Cena Kusů
Oregano - Dobromysl 38,- Kč
koupit